otcasyKeď otcovia snívajú o svojich synoch…
Banská Bystrica, 12. 2. 2015

Spoločenstvo otcov z Banskej Bystrice začalo pred štyrmi rokmi realizovať program OTCOVIA A SYNOVIA (OTCaSY). Minulý rok vybudovali portál www.otcasy.sk a pozývajú k podobnej skúsenosti a angažovanosti ďalšie skupiny otcov, ktorí chcú iniciovať svojich synov.

Predseda združenia ZAOSTRI NA RODINU, Juraj Hajkovský o programe OTCaSY povedal:

„Pomáhame vytvárať komunity dospelých mužov, ktorých cieľom je iniciovať svojich synov. Program realizujeme od roku 2011 a každoročne rozširujeme jeho obsah. Veríme, že dnes je veľmi dôležité vytvárať mužské spoločenstvo, ktoré bude spolu so zdravým rodinným zázemím, pevným základom budovania identity zdravého dospelého muža.“

Ústrednou témou v roku 2015 je tvorba a realizácia inšpiratívneho itinerára: „S chlapcom na ceste zrenia“ (cesta a program pre otcov), ktorý má byť podkladom pre spoločné aktivity, rozhovory a vnútorné rozhodovanie chlapcov v ich osobnostnom raste. Itinerár bude dostupný od 1. 3. 2015 pre registrovaných členov na www.otcasy.sk .

Dôležitou súčasťou tohto itinerára je príbeh: „Drakobijec – moja cesta“ (cesta a program pre chlapca), ktorý bude chlapca motivovať aby slobodne vykročil na svoju vlastnú cestu kde môže získavať schopnosti/cnosti podobne ako hrdina v príbehu.

Spoluautor príbehu Marek Domes o DRAKOBIJCOVI povedal:

„Knižka je písaná  najmä pre chlapcov vo veku 9-13 rokov. Hlavným hrdinom knihy je chlapec Artúr, ktorý bojuje proti zlu tým, že sa zdokonaľuje v dobrom. Zdokonaľuje sa v čnostiach.
Úlohou otca chlapca (alebo iného dospelého muža z jeho okolia ktorému chlapec dôveruje) je ho na tejto ceste sprevádzať (byť mu na blízku, tráviť spoločný čas) tak, aby chlapec prirodzene a sám vyjadril čo prežíva a aké otázky si kladie v súvislosti s príbehom DRAKOBIJCU a pod.“

Kniha Drakobijec – moja cesta, je vstupnou bránou do dlhodobej hry s iniciačným charakterom, určenej predovšetkým otcom a ich synom.

„V tejto knihe otcovia dokonca vošli do snov svojich synov a pripomenuli im jeden odveký príbeh. Súboj človeka s drakom. S tým, ktorý je v jeho vnútri.“ hovorí Jozef Luscoň, salezián.“ Každý totiž nesie v sebe zranenia od zlého, ale aj balzam od Pútnika. Drak viac reve, Pútnik šepoce. A predsa tento šepot dokáže premôcť rev. Ako? To je tajomstvo tejto knihy, v ktorej cítiť, že autori – otcovia nezabudli na svoje detstvo, že im dobro synov leží na srdci a že tých svojich najdrahších nenechajú napospas divokým trendom dnešnej doby.
Autori previedli chlapcov nezvyčajným dobrodružstvom, pričom hlavným miestom, kde sa to odohráva je ich srdce. Keďže tvorcovia knihy dobre poznajú vnútro chlapcov, text ušili na ich mieru. Publikácia je aj takým malým návodom pre rodičov, najmä otcov, ako zaujať postoj, aby sa z ich chlapčekov stali chlapi. Gratulujem a vrele odporúčam. A hádam si to ešte opäť prečítam. Pre istotu zo pár krát.“

Kniha môže byť výborným pomocníkom aj v práci s miništrantmi, animátormi, sprevádzaní rovesníckych skupín vo farnostiach alebo mládežníckych organizáciách, v kresťanskom skautingu, na táboroch, či ako podklad pre tvorbu duchovných obnov u detí po prvom svätom prijímaní.

Knihu je možné objednať v predpredaji už dnes: predpredaj DRAKOBIJEC – vydavateľstvo Don Bosco

Projekt „S chlapcom na ceste zrenia“ podporil Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.

Kontakt: otcasy@otcasy.sk

Tešíme sa na stretnutie s Vami,

Juraj Hajkovský,

predseda ZAOSTRI NA RODINU

Kontakt:

informoval Juraj Hajkovský, predseda združenia ZAOSTRI NA RODINU,

www.zaostri.sk, www.otcasy.sk

otcasy@otcasy.sk,

https://www.facebook.com/otcoviasynovia