Zdá sa vám, že je veľa nespravodlivosti vo svete?

Videli sa vám nespravodlivé niektoré vylúčenia slovenských hokejistov v zápasoch na olympiáde? Aj mne. Napríklad, keď si hokejista z Českej republiky sám zlomil hokejku a  hráča Slovenska poslali rozhodcovia na trestnú lavicu, akoby ho fauloval. Mohli by sme sa nechať zviesť úvahami, že bez nespravodlivej presilovky, v ktorej náš tím dostal gól, sa mohol zápas vyvíjať inak. Lenže v predchádzajúcom zápase ostal nepotrestaný náš hráč, ktorý hokejkou zasiahol protihráča do tváre. A otázne je i to, či by bol postup do ďalšieho kola turnaja spravodlivý, keď slovenský tím neukázal lepšiu hru ako jeho súperi.

Za nespravodlivejšiu skutočnosť však považujem to, že na Slovensku zostávajú nevyplatené mzdy pre robotníkov. Ešte hlbším narušením dôvery v spravodlivosť spoločnosti je, že sa pri nevyplatení mzdy jedná o štátnu firmu. Je smutné konštatovať, že pochybnosť a nedôvera voči rozhodovaniu súdov na Slovensku pretrváva už roky. Zakladá sa na skúsenosti ľudí s nespravodlivosťou práve tam, kde ju mali obrániť. Keď to píšem, musím myslieť na dvoch chlapov, ktorých oslobodenie po rokoch nespravodlivého väzenia s nádejou očakávam. Spravodlivosť v ich prípade zlyhala nie len u jediného svedka súdu, ktorý menil svoje výpovede. Zlyhala u vyšetrovateľov i sudcov, zlyhala systémovo. To, čo malo slúžiť na uplatnenie spravodlivosti sa stalo prostriedkom nespravodlivosti. V takom trápení je týmto chlapom veľmi ťažko, a predsa nie sú zhorknutí. Je to rovnako prekvapujúce ako to, čo nám pre našu skúsenosť nespravodlivosti odkázal Ježiš Kristus:

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Počuli ste, že bolo povedané: ‚Oko za oko a zub za zub!‘ No ja vám hovorím: Neodporujte zlému. Ak ťa niekto udrie po pravom líci, nadstav mu aj druhé. Tomu, kto sa chce s tebou súdiť a vziať ti šaty, nechaj aj plášť. A keď ťa bude niekto nútiť, aby si s ním išiel jednu míľu, choď s ním dve. Tomu, kto ťa prosí, daj, a neodvracaj sa od toho, kto si chce od teba niečo požičať.

Počuli ste, že bolo povedané: ‚Milovať budeš svojho blížneho a nenávidieť svojho nepriateľa.‘ Ale ja vám hovorím: Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú, aby ste boli synmi svojho Otca, ktorý je na nebesiach. Veď on dáva slnku vychádzať nad zlých i dobrých a posiela dážď na spravodlivých i nespravodlivých.

Lebo ak milujete tých, ktorí vás milujú, akú odmenu môžete čakať? Vari to nerobia aj mýtnici? A ak pozdravujete iba svojich bratov, čo zvláštne robíte? Nerobia to aj pohania? Vy teda buďte dokonalí, ako je dokonalý váš nebeský Otec.“

(Mt 5,38-48)

Ako sa dívam na spravodlivosť ja? Myslím si, že je niečím, na čo mám od Boha nárok?

Poznám veriacich, ktorí sa až pri tvrdom stretnutí s nespravodlivosťou vo svojom živote, dostali k otázke o dokonalosti seba samých a svojej viery. Vidím krízy vzťahu s Bohom, ktorý dovolil veľkú nespravodlivosť v ich živote alebo v živote ich blízkych. Vidím aj takých, čo to nedokážu prijať a radšej sa viery, teda vzťahu s takýmto Bohom zriekajú. Ježiš nám ponúkol vieru ako vzťah s Bohom Otcom, ktorý toto všetko vidí, ale pri svojich verných v nespravodlivosti stojí a neopúšťa ich. Takto je dokonalý Boh, že na nespravodlivosť neodpovedá pomstou. A toto žiť nás učí jeho dokonalý syn, Ježiš. Ďakovať nebeskému Otcovi vtedy, keď spravodlivosť nechá na zemi zvíťaziť je správne. Ale učí nás nenechať sa zožierať nenávisťou a túžbou po pomste ani vtedy, keď nám v tomto svete spravodlivosť chýba. Vtedy ho prosíme o lásku k tým, ktorí nespravodlivosť spôsobujú. Oni veľmi potrebujú zbadať, že Boh ich miluje. Ty máš v nespravodlivosti jedinečnú príležitosť ukázať, že si synom milujúceho Boha Otca, ktorý svoju lásku ukazuje aj zlým. To je dokonalosť, ktorej sa kresťan učí. Nie je to ľahostajnosť a súhlas s nespravodlivosťou, ale prinášanie Božej odpúšťajúcej spravodlivosti tam, kde chýba najviac. Do nespravodlivosti života, ktorú zakúšaš ty i ľudia okolo teba.

Skúsenosť odpúšťajúcej Otcovej lásky, ktorú odovzdáš ďalej, ti zo srdca praje Ján Macej, kňaz kapucín.